Článek

Co jíst a nejíst před, při a po výšlapu?

Často dostávám dotazy, jak se stravovat před, při a po výšlapu. Výživoví poradci dávají spoustu zajímavých tipů, ale někdy je těžké se v nich zorientovat.

Tady tedy jednoduchý návod z praxe, co funguje mně a mým klientům. 

Věřím, že pro vás bude užitečný 🙂

Ráno před výšlapem: 

je potřeba se dobře nasnídat  – a to, i když nemáte hlad a nejste zvyklí snídat !!!

Tělo při sportu spotřebuje hodně energie, živin, sacharidů a minerálů a ty je potřeba mít k dispozici, abyste měli energii a tělo tak nebylo v mínusu.

Co se stane, když se nenasnídáte?

Tělo si bere živiny ze železných zásob, dostává se do deficitu a člověk může až zkolabovat

V tom lepším případě budete jen vyčerpaní, bez energie a sotva dojdete do cíle. 

Místo hubnutíbudete přibírat, protože tělo bude brát živiny ze svalů a ne z tuků, zpomalí se metabolismus a přepne se do úsporného režimu, kdy si naopak tuky chrání. 

A nejen, že do cíle (pokud do něj vůbec dorazíte) dojdete s velkou námahou, ale vyčerpaní se budete cítit i poté, co se najíte a tělu dodáte potřebné živiny. 

Tělo se z takového deficitu bude hodně dlouho vzpamatovávat.

V tom horším případě může dojít až ke kolapsu organismu

A to beze srandy – zrovna nedávno mi jedna klientka zkolabovala – sice až po výšlapu, ale za to dokonale. A když jsme pátraly po příčinách, tak z ní vypadlo, že ráno na snídani měla jen mrkev !!! Po výšlapu si pak s chutí dala oběd a co myslíte, že se stalo? …. ano, všechno šlo ven a špatně jí bylo 

 ještě celé odpoledne 🙁

A co si tedy na snídani dát?

Hodinu až dvě před výšlapem ideálně kaši plnou semínek, ovoce a oříšků – dodáte tak tělu velmi důležité rychlé sacharidy pro energii a výkon a díky oříškům i bílkoviny, které potřebujeme na regeneraci svalů, a také uvolňují energii pomaleji, takže vystačí i na delší pohybovou aktivitu. Kaši nemusíte mít přeslazenou – lze koupit i nesladké kaše – blíže ke kaším ZDE.

Pokud budete mít hlad i těsně před výšlapem:

dejte si čerstvé ovoce nebo ovocnou šťávu – já mám nejradši banán, ale vhodné je i jablko, hrozny, případně i sušené ovoce s vysokým obsahem sacharidů (datlle, rozínky apod.) – dodají nám rychlou energii a přitom nezatíží trávení.

Přímo na výšlap:

je dobré vzít si opět potraviny, které nám dodají sacharidy, minerály, bílkoviny a tuky – mně nejlépe fungují müssli tyčinky s oříšky a ovocembanán,  vhodné jsou i proteinové a jiné energetické nebo raw tyčinky.  U tyčinek je dobré i to, že na rozdíl od velké svačiny si do nich můžete průběžně kousat kdykoli pocítíte hlad nebo méně energie a nezatíží vám trávení tak, jako třeba chleba s řízkem :o)

No a bezprostředně po výšlapu 

je zase dobré dodat minerály a sacharidy, které tělo spotřebovalo při zátěži.

Ihned po výkonu totiž funguje něco jako „hladové okénko“ – tělo má ještě hodinu po výkonu pocit, že je ještě pořád v záběru a spaluje stejně jako při výkonu. Ideální je tedy právě v tuto dobu mu dodat výše uvedené, tedy ideálně opět ovoce, banán, jablko, hrozny – někteří výživoví poradci dokonce tvrdí, že vhodné je i nealkoholické pivo 🙂

A teprve hodinu po výšlapu

je vhodné se zaměřit na doplnění bílkovin. Bílkoviny jsou stavebním materiálem pro naše svaly. A aby mohly dobře a rychle regenerovat, potřebují právě bílkoviny.  Hodinu po výšlapu se tedy pořádně najezte – masožravci masa, vegetariáni např. vaječných produktů a pro vegany mne napadají oříšky a chlorella 🙂

Každopádně počítejte s tím, že až si dáte po zátěži větší jídlo, padne na vás únava – veškerá energie těla se přesune do žaludku a vy už budete chtít jen ležet na gauči a relaxovat.

Klidně si to dovolte, máte za sebou pěkný výšlap, tak s blaženým pocitem dobře odvedené práce si hoďte nohy nahoru, pohodlně se uložte a po zbytek dne už jen relaxujte 🙂

Druhý den pak budete opět fit a připraveni na další trénink 🙂

Přeji vám dobrou chuť a spoustu pozitivní energie 🙂

Autorem článku je Mgr. Zdenka Šardová. 

O další vhodné výživě ať už při sportu nebo v běžném životě se můžete poradit s kolegyní 

a výživovou poradkyní  Terezou Kukol 🙂

www.zdravěsterezou.cz

Sdílejte článek:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Sdílejte článek:

Share on facebook
Share on linkedin

Nejčtenější články

Blog

Další články

Nejčtenější články